2017.01.05. 21:02, Clodette
Szerepe a politikai életben
Leszerelése után elhagyta a hadsereget, majd 1923-ban csatlakozott a Nemzetiszocialista Német Munkáspártba, és részt vett a sikertelen müncheni sörpuccsban.1925-ben csatlakozott az SS-hez, végül 1929. január 6-án Hitler kinevezte az SS birodalmi vezetőjévé: a háború végéig Reichsführer-SS-nek szólíttatta magát. Irónikus, hogy az első világháború során nem megfelelő fizikumú ember irányította Németország „elit” egységét. Az SS-tagok számára a magasságot 180 cm-re minimalizálta, viszont Himmler mindössze 175 cm volt. Kinevezésekor az SS körülbelül 300 fővel bírt. Kulcsfontosságú szerepe volt az 1934-es hosszú kések éjszakájában és az azt megelőző szervezésben.
1934-ben létrehozták a Gestapo-t (titkos rendőrséget), aminek a következő évben a vezetője volt. 1939-ben megalapították az RSHA-t (Birodalmi Biztonsági Főhivatal), melynek vezetője Reinhard Heydrich lett – aki tulajdonképpen Himmler jobb kezévé vált. A második világháború kitörése után 1943 augusztusától birodalmi belügyminiszter lett, majd 1944-től a németországi fegyveres csapatok főparancsnoka.
:max_bytes(150000):strip_icc()/Himmler-inspection-3000-3x2gty-2ec8174eb406472183aafc6ee38ec542.jpg)
(Himmler hatalma teljén, az SS vezetőjeként)
A Hitler ellen tervezett 1944-es merényletet Himmler vezetésével számolták fel. Ezután lett a németországi fegyveres csapatok főparancsnoka. Ebben a pozíciójában hibát hibára halmozott. A háború végén megpróbált külön békét kötni a szövetségesekkel, kapitulációt ajánlott. Miután ez a hír eljutott Hitlerhez, a Führer minden tisztségétől megfosztotta Himmlert és a pártból is kizárta.
Fajelmélete
A hosszú kések éjszakája után megépítették az első koncentrációs tábort, ez még a politikai foglyok fogva tartására készült. A második világháború kitörése után megépült koncentrációs táborokban az általa vezetett SS irányítása alatt végezték ki a rezsim által ellenségesnek ítélt embereket.
1934-ben így beszélt a zsidóságról Poseben:
Szeretném önöket ismét emlékeztetni egy súlyos problémára. Fel kell szítani a tüzet köztünk, ellenkező esetben, nem fogunk nyilvánosság előtt többet erről beszélni…. Beszélek „zsidók evakuációjáról”: kiirtani a zsidókat. Erről a dologról könnyű beszélni, viszont nehéz végrehajtani.

(Egy koncentrációs tábor meglátogatása közben, a szögesdrót két oldalán)
Megrögzötten kutatta az árja faj eredetét, erre a legtökéletesebb példa a wewlsburgi kastély, amit az SS központjának tekintettek. Rengeteg kutatás, okkultista szimbólumok, hatalmas csarnokok jellemezték az SS tisztek gyülekező helyét. Tekintve, hogy élete során (a pártba lépése előtt) nem volt, ami az antiszemita nézetet bemutatta volna neki, szigorú katolikus neveltetéséhez kötik a fajelmélet kialakulását.
A háború végén
Miután megfosztották tisztségétől Himmler Észak-Németországban tartózkodott, a dán határ közelében lévő Fensburgban. A békekötés után hamis igazolványokat vett magához, és bujdosott a felelősségre vonás elől. 1945. május 21-én utazás közben két társával fennakadt egy brit ellenőrzőponton. Az ellenőrök először nem tudták, hogy kit fogtak el, így egy kihallgató terembe vitték az egykori reichsführert. Himmler maga fedte fel valódi kilétét. Kihallgatását 23-án kezdték meg, ám Himmler egy ciánkapszulával öngyilkos lett.
Magánélete
1926 decemberében egy Bad Reichenhall-i hotelban szállt meg, ahol megismerkedett későbbi feleségével, Margareta Siegrothtal. 1928. július 3-án feleségül vette Margaretat, majd egy évvel később megszületett lánya, Gudrun. Házasságuk nem volt felhőtlen, így Himmler titkárnőjével megcsalta feleségét. Mindig hangoztatta az árja faj fenntartásának fontosságát, és nem érezte bűnösnek magát azért, amiért félrelépett.
Hiába volt a birodalom egyik legnagyobb embere, nem tudott a pénzzel bánni, és szinte egész életében anyagi gondokkal küzdött.